Ātrs finansējums biznesam vs. ātrie kredīti privātpersonām

“Ātrie kredīti” — privātpersonu kreditēšanas segmentā šai vārdkopai ir izteikti negatīvas asociācijas: nesamērīgi augstas procentu likmes, neskaidri atmaksas nosacījumi, reklāmas, kas veicina bezatbildīgu aizņemšanos. “Ātrie kredīti biznesam laikam ir kaut kas ļoti līdzīgs” — nereti domā tie, kam ir visai paviršs priekšstats par mūsdienu kreditēšanas tirgu. Taču īstenībā atšķirības starp ātro naudu biznesā un ikdienas dzīvē ir krietni krasākas nekā līdzības.

Prāts pret emocijām

Pirmā būtiskā atšķirība ir tā, ka ātro kredītu piedāvājums privātpersonām daudz lielākā mērā vērsts uz cilvēku emocijām. Bezatbildīga aizņemšanās psiholoģiski galvenokārt izpaužas kā impulsīva rīcība par spīti visiem pretargumentiem. Par ātra, impulsīva lēmuma galveno “āķi” kļūst paša kredīta ātrais un vieglais saņemšanas process: cilvēka kārdinājums nekavējoties tikt pie naudas tiek piepildīts ātrāk, nekā viņam “pieklauvē” racionāli apsvērumi par kredīta neizdevīgiem nosacījumiem un iespējamām grūtībām to laikus atmaksāt. Ja rezultātā izveidojas kredīta parāds, tad drīz vien cilvēkam pieklauvē arī pie durvīm.

Biznesā šādas situācijas ir ļoti retas — katrs uzņēmējs zina, ka brīža emocijām uz viņa lēmumiem ir krietni mazāks iespaids nekā racionāliem apsvērumiem un ilgtermiņa plānošanai. Turklāt biznesa aizdevums visbiežāk nav saistīts ar īpašnieka privāto vēlmju (piemēram, vēlmes pēc jauna gadžeta) tūlītēju apmierinājumu.

Taču dzīvē gadās situācijas, kad finansējums vajadzīgs, nevis lai tiktu pie kāda labuma, bet lai atrisinātu sarežģītu situāciju. Statistika rāda, ka vairāk nekā 40% ātro kredītu, kas Latvijā izsniegti privātpersonām, tiek pagarināti. Tas nozīmē, ka aizņēmējiem tie rada īpaši lielus zaudējumus, jo līdz ar katru pagarinājumu jūtami pieaug procentu likme. Sanāk, ka arī grūtos brīžos emocijas bieži gūst virsroku pār prātu un rezultātā aizņemšanās notiek bezatbildīgi.

Cita nozīme ātrumam

Kamēr privātpersonu segmentā kredīta izsniegšanas ātrums ir kā psiholoģisks “āķis” impulsīva lēmuma pieņemšanai, biznesā tam ir pavisam cita nozīme. Kā zināms, uzņēmējdarbībā ar dzelžainu spēku darbojas princips “laiks ir nauda”, kas īpaši asi izpaužas sarežģītās situācijās.

Piemēram, pēkšņi sabojājusies ražošanas iekārta. Katra tās dīkstāves stunda rada uzņēmumam zaudējumus, tāpēc aprīkojums jāsalabo vai jāaizvieto nekavējoties. Tikt pie aizņēmuma vienas stundas laikā, kā to piedāvā Monify, šajā gadījumā nozīmē reālu ietaupījumu. Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad finansējums nekavējoties vajadzīgs kādas biznesa iespējas īstenošanai, piemēram, lai līdzfinansētu Eiropas Savienības fondu atbalstītu projektu. Ātrums šeit ir nevis psiholoģisks triks, bet uzņēmuma dzīvotspējas un attīstības nosacījums.

Nauda, kas pelna naudu

Tomēr galvenā atšķirība starp ātrajiem aizdevumiem biznesam un privātpersonām slēpjas tajā, ar kādu mērķi aizdevums tiek paņemts. Katra biznesa mērķis ir vairot peļņu. Ārējā finansējuma piesaiste uzņēmumam ir līdzeklis, kā šim mērķim pietuvoties. Nauda, ko aizņemas bizness, palīdz tam pelnīt pašam savu naudu, savukārt privātpersonu kredīti šādu iespēju nesniedz. Teorētiski, protams, jebkurš cilvēks var ātro kredītu izmantot, piemēram, profesionālo prasmju attīstībai, bet vai būtu prāta darbs ieguldīt savā izaugsmē uz neizdevīgiem nosacījumiem un bez skaidras vīzijas, kā aizdevumu atpelnīt? Atbildīgi uzņēmēji turpretī rūpīgi plāno aizņemtās naudas atmaksu — ja viņi to nedara, tad pārsvarā nemaz netiek pie aizņēmuma, jo, izvērtējot pieteikumu, tiek konstatēts finanšu disciplīnas trūkums.

Valsts centieni pasargāt patērētājus un mazināt bezatbildīgu aizņemšanos, uzliekot stingrus ierobežojumus ātro kredītu biznesam, ir saprotami. Taču tam, kas notiek privātpersonu segmentā, nav sakara ar ātrajiem aizdevumiem biznesam, kur darbojas citi spēles noteikumi, cita motivācija aizņemties un cits aizdevēja biznesa modelis. Monify piedāvā biznesam finanšu produktus ar skaidriem un samērīgiem nosacījumiem, rūpīgi izvērtējot katru pieteikumu. Mūsu mērķis ir palīdzēt uzņēmumiem augt — lai paši augtu kopā ar tiem.