Kas notiek biznesa kreditēšanas tirgū Eiropā?

Visos laikos veiksmīgam biznesam bija nepieciešams ārējais finansējums, un mūsdienās uzņēmējiem ir pieejami elastīgāki aizņemšanās varianti nekā jebkad iepriekš. Lielā mērā šādu iespēju nodrošināja interneta aizdevumu un fintech nozares attīstība. Vēl pirms dažiem gadiem daži drosminieki apgalvoja, ka 21. gadsimts pilnībā piederēs fintech uzņēmumiem. Stāstām par to, vai šī prognoze ir piepildījusies, un ko tuvākā nākotne sola finanšu nozarei.

Salīdzinājumā ar ASV un Āzijas valstīm Eiropā biznesa kreditēšanas tirgū vēl joprojām dominē tradicionālais aizņemšanās veids — bankas kredīts. Fintech kā nozare ilgu laiku palika nenovērtēta, taču pēdējos gados ir vērojamas pozitīvas izmaiņas — tehnoloģiskās inovācijas finanšu jomā vairs nav tikai atsevišķu entuziastu darbs. Kopš 2018. gada inovatīvu pieeju finansēm atbalsta arī Eiropas Komisija, kas aktīvi īsteno fintech darbības plānu.

Lai izdzīvotu cīņā ar globālajiem konkurentiem, biznesa kreditēšanai Eiropā jākļūst daudzveidīgai. Bankas kredīts, ātrais biznesa aizdevums tiešsaistē, pūļa finansējums — katram pakalpojuma veidam ir savas priekšrocības un sava auditorija, tomēr jauna fintech zvaigzne var uzzibsnīt un pazust ļoti ātri, ja pakalpojums netiek pielāgots ilgtermiņa vajadzībām.

Nozares līderi arvien vairāk akcentē ilgtspējīgas attīstības nozīmi finansēs. Ilgtspēja nav attiecināma tikai uz ražošanu vai lauksaimniecību, šai koncepcijai ir pielietojums visās biznesa nozarēs. Aizdevumu un līdzfinansējuma patērētāji ir uzņēmumi, taču ikvienu uzņēmumu veido cilvēki, kam ir svarīgi atrast uzticamu sadarbības partneri. Pakāpeniski pieaug izpratne par to, ka biznesa kredītu ņēmēji ir līdzvērtīgi tirgus dalībnieki, kas meklē ne tikai izdevīgu aizdevumu konkrētai situācijai, bet arī patīkamu aizņemšanās pieredzi un stabilu aizdevēju, kas nepazudīs no tirgus pēc dažiem gadiem vai pat mēnešiem.

Inovācijas finanšu pakalpojumu tirgū ir visas Eiropas mēroga tendence, un pašreizējā situācija ir īpaši labvēlīga Latvijas uzņēmējiem. Vairākas Latvijas finanšu asociācijas sadarbībā ar Eiropas Komisiju aktīvi strādā, lai 2022. gada beigās Latvija kļūtu par labāko vietu Eiropā, kur meklēt alternatīvos finanšu pakalpojumus. Pēc Pasaules Ekonomikas foruma datiem, Latvija ietilpst ES uzņēmīgāko valstu desmitniekā, un jau tagad mūsu uzņēmēji var gan piedāvāt, gan paši baudīt alternatīvo finanšu pakalpojumu priekšrocības. Taču cik pieprasītas ir finanšu inovācijas vietējā tirgū?

2018. gada sākumā mazo un vidējo uzņēmumu īpašnieki norādīja, ka ārējo finansējumu visdrīzāk meklēs bankās (48%), un tikai 18% aptaujāto atbildēja, ka dotu priekšroku nebanku aizdevumiem. No vienas puses, tas liecina, ka Latvijas uzņēmēji dod priekšroku tradicionāliem kredītiem. No otras puses, 83% Monify klientu izmanto mūsu pakalpojumus atkārtoti, un tas nozīmē, ka pieprasījums pēc ātrajiem biznesa aizdevumiem ir lielāks, nekā šķiet sākotnēji. Primāra nozīme ir nevis kredītiestādes tipam (bankai vai nebanku finanšu uzņēmumam), bet aizdevuma nosacījumiem. Ja mazais vai vidējais bizness vēlas iekarot un nostiprināt savu pozīciju tirgū, lietderīgi ir meklēt elastīgu kredītu bez birokrātiskiem šķēršļiem tā saņemšanai. Pašlaik tieši šādu pakalpojumu nozarē piedāvā fintech aizdevēji. Tas, ka bankas ir spiestas pielāgoties jauno spēlētāju radītajām pārmaiņām, skaidri norāda: fintech nav tikai īslaicīga modes lieta — šīm tehnoloģijām pieder nākotne.