Monify maina spēles noteikumus biznesa kreditēšanas tirgū

2017. gadā dibinātā biznesa kreditēšanas uzņēmuma Monify portfelis pērn audzis par 269%, sasniedzot vairāk nekā 9 miljonus izsniegto aizdevumu. Latvijas un kaimiņvalstu biznesa kredītu tirgū Monify paveicis šķietami neiespējamo — pieteikumu biznesa kredītam līdz 100’000 eiro uzņēmums izskata 60 minūšu laikā. Taču Monify komanda netaisās apstāties pie sasniegtā un prezentē divus jaunus produktus.

Pirmais jaunais piedāvājums ir bezprocentu kredīts līdz 30’000 eiro, ko gluži kā citus Monify aizdevumus iespējams saņemt stundas laikā. Saņēmējam jāmaksā tikai 2–4% par kredīta noformēšanu.

Monify dibinātājs un izpilddirektors Artūrs Geisari stāsta, kā radās ideja piedāvāt šādu produktu: “Mūsu jaunais bezprocentu kredīts ir radīts, saprotot uzņēmēju reālās vajadzības. Naudu dažreiz vajag tikai uz mēnesi. Ilgāk nav nepieciešamības. Tas ir arī kārtējais pakāpiens Monify ceļā uz ambiciozo mērķi — kļūt par lielāko un ātrāko biznesa kreditētāju Eiropā. Jau šobrīd bezprocenta kredītu var saņemt ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas, Lietuvas un Polijas uzņēmumi, un mēs aktīvi strādājam pie Monify ģeogrāfijas paplašināšanas Eiropā.”

Otrs jaunais produkts ir kredīts uz diviem gadiem līdz 100’000 eiro ar ikmēneša procentu likmi 1,9%. “Lai gan bankas šādus kredītus piedāvā ar 10% gada likmi, klients ne vienmēr tiek pie šādiem nosacījumiem, un faktiski, sasummējot visas izmaksas un izvērtējot klienta reitingu, uzņēmējiem jārēķinās ar augstāku procentu likmi — līdz pat 24–26% gadā,” saka Monify izpilddirektora vietnieks Andrejs Ananjevs ar 16 gadu pieredzi banku sektorā. Viņš uzsver, ka Monify ir par atklātību un caurskatāmību, tāpēc nevairās reklāmas materiālos norādīt savu pakalpojumu pilnas izmaksas.

Gluži kā bezprocentu kredīta un visu pārējo Monify aizdevumu gadījumā, pieteikums jaunajam divu gadu aizdevumam tiek izskatīts 60 minūšu laikā. Tieši aizdevumu izsniegšanas ātrums ir Monify panākumu atslēga un lielākā konkurences priekšrocība salīdzinājumā gan ar bankām, gan nebanku kreditētājiem, uzskata uzņēmuma vadība. Turklāt pieteikumu uzņēmumi iesniedz tiešsaistē, tam pārsvarā pievienojot tikai bankas konta izrakstu.

Šāds ātrums kļuvis iespējams, pateicoties unikālam algoritmam, ko uzņēmums izstrādājis, piesaistot ārvalstu ekspertus risku novērtēšanas jomā. Rezultātā Monify robots spēj dažu minūšu laikā pieņemt lēmumu, kas cilvēkam prasītu vairākas dienas. Algoritmā integrēta arī rūpīga pārbaude pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju (AML), savukārt klientu datu aizsardzību nodrošina to glabāšana mākonī.

Turklāt algoritma izmantojums nozīmē, ka no procesa tiek izslēgts cilvēciskais faktors — robots nekļūdās aiz neuzmanības, un tam nevar rasties nepamatoti aizspriedumi. Monify finansistiem atliek robota pieņemto lēmumu tikai pārbaudīt, kas aizņem papildu 15 minūtes.

A. Geisari ir pārliecināts, ka finanšu tehnoloģiju laikmetā katram uzņēmumam — no jaunuzņēmuma līdz lielai korporācijai — jābūt iespējai 24 stundas dienā 365 dienas gadā bez papīru gūzmas un ilgas gaidīšanas saņemt aizdevumu, kas precīzi atbilst uzņēmuma vajadzībām.